CIZOJAZYČNÉ VARIANTY NÁZVU V POBALTSKÝCH ZEMÍCH

Seznam obsahuje cizojazyčné varianty názvů zejména z Estonska (EST), Lotyšska (LAT), Litvy (LIT) a Kaliningradské oblasti Ruské federace; navíc jsou zařazeny některé názvy, s nimiž je také možné v pobaltských státech setkat (především estonská a lotyšská pojmenování).


Abbia (N) - Abja-Paluoja, EST

Abrene (Lv) - Pytalovo, RUS

Aglohn (N) - Aglona, LAT

Allenburg (N) - Družba, RUS (Kaliningradská obl.)

Alt-Fennern (N) - Vändra, EST

Angerapp (N) - Ozersk, RUS (Kaliningradská obl.)

Arensburg (N) - Kuressaare, EST

Ascheraden (N) - Aizkraukle, LAT

Audern (N) - Audru, EST

Autz (N) - Auce, LAT

Baltischport (N) - Paldiski, EST

Birsche (N) - Biržai, LIT

Bolwa (N) - Balvi, EST

Borisoglebsk (Ru, zastarale) - Daugavpils, LAT

Buonaventura (N) - Baloži, LAT

Cranz (N) - Zelenogradsk, RUS (Kaliningradská obl.)

Dagö (ostrov, N) - Hiumaa, EST

Daugpilis (Lt) - Daugavpils, LAT

Dondangen (N) - Dundaga, LAT

Dorpat (N) - Tartu, EST

Druśieniki (Pol) - Druskininkai, LIT

Dünaburg (N) - Daugavpils, LAT

Dünamünde (N) - Daugavgriva, LAT

Dvinsk (Ru) - Daugavpils, LAT

Ebenrode (N) - Nestěrov, RUS (Kaliningradská obl.)

Elley (N) - Eleja, LAT

Erlaa (N) - Ergl,i, LAT

Fellin (N) - Viljandi, EST

Frauenburg (N) - Saldus, LAT

Friedland (N) - Pravdinsk, RUS (Kaliningradská obl.)

Friedrichstadt (N) - Jaunjelgava, LAT

Gardinas (Lt) - Hrodna, BLS

Gerdauen (N) - Železnodorožnyj, RUS (Kaliningradská obl.)

Gilge (N) - Matrosovo, RUS (Kaliningradská obl.)

Goldingen (N) - Kuldiga, LAT

Gotthardsberg (N) - Gatarta, LAT

Gross St. Johannis (N) - Suure-Jaani, EST

Grünhof (N) - Zal,einiki, LAT

Gumbinnen (N) - Gusev, RUS (Kaliningradská obl.)

Gutmannsbach (N) - Arumetsa, EST

Hapsal (N) - Haapsalu, EST

Haselberg (N) - Krasnoznamensk, RUS (Kaliningradská obl.)

Hasenpoth (N) - Aizpute, EST

Haynasch (N) - Ainaži, LAT

Heidekrug (N) - Šiluté, LIT

Heinrichswalde (N) - Slavsk, RUS (Kaliningradská obl.)

Hofzumberge (N) - Tervete, LAT

Hohensalzburg (N) - Lunino, RUS (Kaliningradská obl.)

Insterburg (N) - Čerňjachovsk, RUS (Kaliningradská obl.)

Isaak (N) - Iisaku, EST

Jaanilinn (Est) - Ivangorod, RUS

Jakobstadt (N) - Jekabpils, LAT

Jamburg (Est) - Kingisepp, RUS (Estonci neuznávají přejmenování po revolucionáři V. E. Kingiseppovi)

Jänichen (N) - Svoboda, RUS (Kaliningradská obl.)

Jewe (N) - Jo:hvi, EST

Jürgensburg (N) - Zaube, LAT

Jurjev (Ru) - Tartu, EST

Kalwaria (Pol) - Kalvarija, LIT

Kannoka (N) - Sillamäe, EST

Kapsukas (1955-92) - Marijampole, LIT

Karkus (N) - Karksi-Nuja, EST

Karris (N) - Karja, EST (ostrov Saaremaa)

Karsau (N) - Karsava, LAT

Kaucks (N) - Kauksi, EST

Kauen (N) - Kaunas, LIT

Kaun,a (Lv) - Kaunas, LIT

Keckau (N) - Kekava, LAT

Kegel (N) - Keila, EST

Kertel (N) - Kardla, EST

Kingisepp (1955-92) - Kuressaare, EST

Kochtel-Türpsal (N) - Kochtla-Järve, EST

Kokenhusen (N) - Koknese, LAT

Königsberg (N) - Kaliningrad, RUS (Kaliningradská obl.)

Kovno (Ru, Č) - Kaunas, LIT

Kowno (Pol) - Kaunas, LIT

Královec (Č) - Kaliningrad, RUS (Kaliningradská obl.)

Kraslau (N) - Kraslava, LAT

Kreuzhausen (N) - Sadovoje, RUS (Kaliningradská obl.)

Kreuzingen (N) - Bol'šakovo, RUS (Kaliningradská obl.)

Królewiec (Pol) - Kaliningrad, RUS (Kaliningradská obl.)

Krottingen (N) - Kretinga, LIT

Kundahafen (N) - Kunda, EST

Kupiszki (Pol) - Kupiškis, LIT

Labiau (N) - Polessk, RUS (Kaliningradská obl.)

Laisholm (N) - Jo:geva, EST

Leal (N) - Lihula, EST

Lemburg (N) - Malpils, LAT

Lemsal (N) - Limbaži, LAT

Libau (N) - Liepaja, LAT

Libava (Ru) - Liepaja, LAT

Lievenhof (N) - Livani, LAT

Lichtenhagen (N) - Jablonovka, RUS (Kaliningradská obl.)

Liptshusen (N) - Libagi, LAT

Lozdzieje (Pol) - Lazdijai, LIT

Ludsen (N) - Ludza, EST

Ludwigsort (N) - Laduškin, RUS (Kaliningradská obl.)

Mallwen (N) - Majskoje, RUS (Kaliningradská obl.)

Marienburg (N) - Aluksne, LAT

Marienhausen (N) - Vilaka, EST

Markgrafen (N) - Mersrags, LAT

Memel (N) - Klaipeda, LIT

Minskas (Lt) - Minsk, BLS

Mitau (N) - Jelgava, LAT

Mitava (Č) - Jelgava, LAT

Modohn (N) - Madona, LAT

Moon (ostrov, N) - Muhu

Mulden (N) - Perevalovo, RUS (Kaliningradská obl.)

Nerft (N) - Nereta, LAT

Neu-Autz (N) - Jaunauce, LAT

Neubad (N) - Saulkrasti, LAT

Neugut (N) - Vecumnieki, LAT

Neuhausen (N) - Gurjevsk, RUS (Kaliningradská obl.)

Neu-Isenhof (N) - Kivio:li, EST

Neu-kuhren (N) - Pioněrskij, RUS (Kaliningradská obl.)

Neu-Pebalg (N) - Jaunpiebalga, LAT

Nidden (N) - Nida, LIT

Nordenburg (N) - Krylovo, RUS (Kaliningradská obl.)

Norkitten (N) - Měždurečje, RUS (Kaliningradská obl.)

Oberpahlen (N) - Po:ltsamma, EST

Odenpah (N) - Otepää, EST

Olai (N) - Olaine, LAT

Olita (Pol) - Alytus, LIT

Orany (Pol) - Varena, LIT

Ösel (ostrov, N) - Saaremaa

Paulshafen (N) - Pavilosta, LAT

Pernau (N) - Pärnu, EST

Peterburi (Est) - Sankt Petěrburg, RUS

Peyse (N) - Komsomolsk, RUS (Kaliningradská obl.)

Piihkva (Est) - Pskov, RUS

Pillau (N) - Baltijsk, RUS (Kaliningradská obl.)

Poggegen (N) - Pagégiai, LIT

Poniewiesh (N) - Panevežys, LIT

Poswol (N) - Pasvalys, LIT

Preekulin (N) - Priekule, LAT

Preussisch Eylau (N) - Bagrationovsk, RUS (Kaliningradská obl.)

Pruské Jílové (Č) - Bagrationovsk, RUS (Kaliningradská obl.)

Purro (N) - Ahtme, EST

Ragnit (N) - Něman, RUS (Kaliningradská obl.)

Rappel (N) - Rapla, EST

Rappin (N) - Räpina, EST

Rauschen (N) - Světlogorsk, RUS (Kaliningradská obl.)

Reval (N, také ve staré Ru) - Tallinn, EST

Riia (Est) - Riga, LAT

Rojen (N) - Roja, LAT

Ronneburg (N) - Rauna, LAT

Rositten (N) - Rezekne, LAT

Rossenau (N) - Zilupe, LAT

Rossieny (N, Pol) - Raseiniai, LIT

Rujen (N) - Ruijena, LAT

Russ (N) - Rusné, LIT

Ryga (Lt) - Riga, LAT

Salisburg (N) - Maazsalaca, LAT

Salismünde (N) - Salačgriva, LAT

Saraküll (N) - Häädemeeste, EST

Sasmacken (N) - Valdemarpils, LAT

Segewold (N) - Sigulda, LAT

Serenitz (N) - Vasknarva, EST

Sesswegen (N) - Cesvaine, LAT

Schadow (N) - Šeduva, LIT

Schaulen (N) - Šiauliai, LIT

Schillen (N) - Žilino, RUS (Kaliningradská obl.)

Schlossberg (N) - Dobrovoľsk, RUS (Kaliningradská obl.)

Schloss Neuenburg (N) - Jaunpils, LAT

Schrunden (N) - Skrunda, LAT

Schwanenburg (N) - Gulbene, LAT

Schwarzort (N) - Juodkrante, LIT

Sissegal (N) - Madliena, LAT

So:lntsi (Est) - Slancy, RUS

Stadkeln (N) - Strenci, LAT

St. Jakobi (N) - Pärnu-Jaagupi, EST

Stockmannshof (N) - Plavinas, LAT

Strand (N) - Jurmala, LAT

Stučka (1967-91) - Aizkraukle, LAT

Subbath (N) - Subate, LAT

Sudauen (N) - Suwalki, POL

Suvalkia (Lt) - Suwalki, POL

Talkhof (N) - Puurmani, EST

Tallin (Ru) - Tallinn

Talsen (N) - Talsi, LAT

Tapiau (N) - Gvardějsk, RUS (Kaliningradská obl.)

Taps (N) - Tapa, EST

Tauroggen (N) - Taurage, LIT

Telsche (N) - Telšiai, LIT

Tilsit (N) - Sovětsk, RUS (Kaliningradská obl.)

Tollnungen (N) - Čistyje Prudy, RUS (Kaliningradská obl.)

Tootzen (N) - Tootsi, EST

Trakehnen (N) - Jasnaja Poljana, RUS (Kaliningradská obl.)

Troky (Pol) - Trakai, LIT

Tschorna (N) - Mustvee, EST

Tuckum (N) - Tukums, LAT

Turgel (N) - Türi, EST

Tylže (Č) - Sovětsk, RUS, Kaliningradská obl. (dříve - do 1946 - Tilsit)

Udiküll (N) - Maardu, EST

Üxküll (též Uexküll, N) - Ikškile, LAT

Uzjany (Pol) - Utena, LIT

Varduva (N) - Žemiačiu, LIT

Varšuva (Lt) - Warszawa, POL

Viľna (Ru, Bls) - Vilnius, LIT

Vindava (Ru, Est) - Ventspils, LAT

Walk (N) - Valga, EST + Valka, LAT

Wangasch (N) - Vangaži, LAT

Warkland (N) - Varakl,ani, LAT

Wehlau (N) - Znamensk, RUS (Kaliningradská obl.)

Weissenstein (N) - Paide, EST

Wenden (N) - Cesis, LAT

Wesenberg (N) - Rakvere, EST

Wilkomir (Pol) - Ukmerge, LIT

Wilno (Pol) - Vilnius, LIT

Wilon (N) - Vil,ani, LAT

Windau (N) - Ventspils, LAT

Wirballen (N) - Virbalis, LIT

Wittenberg (N) - Nivenskoje, RUS (Kaliningradská obl.)

Wolmar (N) - Valmiera, LAT

Würzau (N) - Vircava, LAT

Zabeln (N) - Sabiles, LAT


Zkratky:

(Bls) - bělorusky

(Č)- česky

(Est) - estonsky

(Lt) - litevsky

(Lv) - lotyšsky

(N) - německy

(Pol) - polsky

(Ru) - rusky

Letopočty označují roky, v nichž toto pojmenování platilo.

Připravil: Jiří Martínek